Birinyi József[1]

 

Síppal, dobbal előadása, filmje

magyar népi hangszerekről

 

https://youtu.be/Jxkk6lMaIFI (23:20)

 

Síppal, dobbal... Birinyi József népzenekutató, gyűjtő, népihangszeres szólista, filmrendező előadása a magyar népi hangszerekről. A KÓTA StúdiÓra sorozat keretében, a MEDIA FLASH és Tradíció Stúdió által elkészített filmből megtudhatjuk, hogy mi a népihangszer, mi szerint osztályozzák a hangzó szerszámokat, miért jellemző a magyar népzenére az "egyszemélyes zenekari" burdonhangzás, miért nem fért meg két dudás egy csárdában, hogy csak a jó gyerekeknek szólaltak meg egyes hangszerek, hogy síppal, dobbal gyógyítottak, varázsoltak, hogyan szólt a Rákóczi tárogató, hogy a lányok miért nem tudnak a doromb hangjának ellenállni. Megtanulhatjuk a testhangszerek megszólaltatását, a Birinyi Gyűjtemény közel 1400 hangszeréből ízelítőt kapunk a jellegzetes magyar népihangszerekből, készítésükről, hiedelmeikről, de kuriózum hangszerek, pl. a zsebcitera, töktambura, gyufaszál és a tölcséres hegedű is megszólalnak a filmben. Parancsra a zenét, hangszereket sem lehet szeretni!

 

Birinyi József

(Jelenet a filmből)

 

Birinyi József életművében és jelen előadásában is arra törekszik, hogy ismeretet, ízelítőt, élményt adjon a népihangszerek gazdag világából. A film ajánlott zenei oktatást segítő anyag, amelyet támogatott a Nemzeti Kulturális Alap, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Belügyminisztérium. A KÓTA további támogatói a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő és a Magyar Művészeti Akadémia.

 

 



[1] Birinyi József népzenekutató, a Filharmónia népihangszeres szólistája, UNESCO FIAMP-díjas filmrendező, operatőr, a Hungarikum Szövetség elnöke, a KÓTA társelnöke, a Magyar Közgazdasági Társaság Kultúra-gazdaság Szakosztály elnöke. A bemutatásta ajánlott film A StúdiÓra sorozat számára készült és az iskolai oktatásban szabadon felhasználható, vetíthető.