ELHUNYT ÁDÁM KÁROLY GORDONKAMŰVÉSZ-TANÁR

 

I.

 

A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar mély fájdalommal tudatta, hogy Ádám Károly gordonkaművész, a Zeneművészeti Kar jogelőd intézményének iskolaalapító főiskolai tanára, 2024. június 2-án, 85 évesen örökre megpihent.

 

fotó

Ádám Károly (1939–2024)

Temetése 2024. június 26-án volt a Debreceni Köztemető 2. számú Ravatalozó termében.

 

Ádám Károly debreceni szakiskolai és főiskolai tanárként nemzedékeket nevelt föl ötvenéves pályafutása során. Gordonkaversenyek visszatérő zsűritagja (Starker Országos Szakközépiskolai Gordonkaverseny, Kecskemét; Popper Nemzetközi Csellóverseny, Várpalota; Kisvárdai Regionális Csellóverseny), 1975–1980 között a debreceni MÁV Filharmonikusok szólamvezetője, 1974–1986 között az Országos Filharmónia szólamvezetője volt.

 

Ádám Károly 2015-ben Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült a szóló gordonkaművek magas művészi igényű interpretációján túl a vonós kamarazenét is népszerűsítő művészi pályája, valamint a felsőfokú zenei képzésben végzett példás oktatói munkája elismeréseként.

 

Egykori oktatójáról, a Csokonai- és Artisjus-díjas Ádám Károlyról nevezett el tantermet 2024. április 8-án tavaszán a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara. Mostantól az intézmény épületében található oktatóterem bejáratánál elhelyezett tábla jelzi az országosan és az egyetem által is többszörösen elismert szakember egyetemi oktatásban és a zeneművészetben egyaránt maradandó szellemi örökségét.

 

https://mad-hatter.it.unideb.hu/portal/displayDocument/id/4802955?width=800

Pless Attila

Pless Attila, a DE ZK általános dékánhelyettese a teremavatón elmondott köszöntőjében méltatta a gordonkaművészt, és kiemelte a hazai komolyzenére, valamint az egyetemi szintű oktatásra gyakorolt megkerülhetetlen hatását.

 

https://mad-hatter.it.unideb.hu/portal/displayDocument/id/4802961?width=800

Ádám Károly és Pless Attila

 

Ádám Károly a róla elnevezett oktatóterem előtt


Ádám Károly szerénysége és embersége mind a zeneoktatók, mind pedig a hallgatók számára példaértékű, elismerései kiválóan mutatják szakmailag elhivatott, a Debreceni Egyetem irányába elkötelezett, eredményes és magas színvonalú tevékenységét. Ő mindig mindent tudott a ZK hallgatóiról, munkája túlmutatott a tanításon, nemcsak oktatott, hanem lelkiismeretesen odafigyelt a növendékekre. Ez a közvetlenség határozta meg a munkásságát – tette hozzá a dékánhelyettes.


A teremavatáshoz kapcsolódóan a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar vezetősége a zeneművészetben és a zeneoktatásban kifejtett munkájának elismeréseképpen a Kossuth Életműdíjat adományozta Ádám Károlynak, aki személyesen vette át az elismerést a Liszt teremben.

 


https://mad-hatter.it.unideb.hu/portal/displayDocument/id/4802954?width=800

Ádám Károly egykori  tanítványai és kollégái körében

 

Ádám Károly a Debreceni Egyetem jogelőd intézményében 1968 óta oktatott gordonka főtárgyat, kamarazenét, valamint módszertant, didaktikát és repertoárismeretet. Oktatói tevékenysége mellett a Debreceni Filharmonikus Zenekar gordonka szólamvezetőjeként és az Országos Filharmónia szólistájakánt dolgozott. Pályafutása során Ausztriában, Olaszországban, Bulgáriában, Lengyelországban, Romániában, Szlovákiában, Németországban és a Franciaországban is színpadra lépett. Szakmai életútja során számos elismerésben részesült, átvehette többek között a Csokonai-díjat, a Bartók Béla-Pásztory Ditta-díjat, a Debrecen Kultúrájáért-díjat, a Debrecen Zenei Felsőoktatásért-díjat, az Artisjus-díjat, valamint a Debreceni Egyetem Rektorának Elismerő Oklevelét is.

 

Részletek Sajtóközpont – BZ összeállításaiból

 


II.

 

2023. október 18-án a Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti Tagozata Életút díjjal ismerte el Ádám Károly gordonkaművészt, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának nyugalmazott főiskolai tanárát, aki szakiskolai és főiskolai tanárként nemzedékeket nevelt föl ötvenéves pályafutása során. Gordonkaversenyek visszatérő zsűritagja (Starker Országos Szakközépiskolai Gordonkaverseny, Kecskemét; Popper Nemzetközi Csellóverseny, Várpalota; Kisvárdai Regionális Csellóverseny), 1975–1980 között a debreceni MÁV Filharmonikusok szólamvezetője, 1974–1986 között az Országos Filharmónia szólamvezetője volt. 2015-ben Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült a szóló gordonkaművek magas művészi igényű interpretációján túl a vonós kamarazenét is népszerűsítő művészi pályája, valamint a felsőfokú zenei képzésben végzett példás oktatói munkája elismeréseként. Ádám Károlyt Onczay Csaba gordonkaművész laudálta:

 

Onczay Csaba laudációja[1]

 

Ádám Károly gordonkaművész 1939-ben született. Alsó- és középfokú zenei tanulmányait a tatabányai zeneiskolában, a békéstarhosi, a budapesti és a debreceni zeneművészeti szakiskolában végezte. 1958-ban felvételt nyert a Zeneművészeti Főiskolára, ahol Friss Antal növendékeként szerzett művésztanári oklevelet 1963-ban. 1960-tól nyugdíjba meneteléig a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakiskola, majd a Zeneművészeti Főiskola debreceni tagozatának volt tanára. Ötven éves pályafutása során szakiskolai és főiskolai tanárként nemzedékeket nevelt föl. Ez életművének legnagyobb értéke. A zenei unokák megjelenése pedig ennek bizonysága. Teljes odaadással tartotta mindvégig a csellótanári továbbképzéseket is. Sőt, szaktanácsadásai alkalmával még a legkisebbeket is képes volt a saját szintjükön tanítani. Gordonkaversenyek visszatérő zsűritagja volt (Pl.: Starker Országos Szakközépiskolai Gordonkaverseny, Kecskemét; Popper Nemzetközi Csellóverseny, Várpalota; Kisvárdai Regionális Csellóverseny) Onczay Csaba 1975–1980 között a debreceni MÁV Filharmonikusok szólamvezetője, illetve 1974–1986 között az Országos Filharmónia szólamvezetője volt. Aktívan részt vett több, mint egy évtizeden keresztül Debrecen és a Tiszántúl zenei életében zenekari estek szólistájaként önálló és kamarazenei esteken. Több ízben mutatta be magyar és külföldi kortárs zeneszerzők műveit. Hazáján kívül Európa számos országában koncertezett. Kitüntetései: 2015. 08. 20-án jelentős, a szóló gordonkaművek magas művészi igényű interpretációján túl a vonós kamarazenét is népszerűsítő művészi pályája, valamint a felsőfokú zenei képzésben végzett példás oktatói munkája elismeréseként Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült. Sok közös emlékünk van. Mindkettőnk tanára Friss Antal volt, aki elindított minket a pályán. Szívesen emlékezem a sok szép koncertre és zsűrizésekre. Életút-díjadhoz sok szeretettel gratulálok, kívánok minden jót, hogy sokáig élvezhesd volt növendékeid sikereit és munkád gyümölcsét.

 

III.

 

Az élet és a zene szeretete

 

(Ádám Károly gordonkaművész 80. születésnapjára)[2]

 

Ádám Károly gordonkaművész-tanár

 

Születésnapján az egyik közösségi portálon megjelent fényképes köszöntésére rövid időn belül több mint kétszázan reagáltak. Elsősorban volt tanítványai, akik szeretettel és tisztelettel emlékeznek ma is a debreceni szakiskolás, illetve főiskolás éveikre. Gondolataik súlypontjában minden bizonnyal Ádám Károly csellóórái állnak.

 

Az idő telik, a vele kapcsolatos emlékek apróbb részletei meg is fakulhatnak, miközben a lényeg egyre jobban kikristályosodik. Az ő esetében ezt az emberség, a derűs életszemlélet és a zene szeretete jelenti. Csellóóráin e három dolog teremtett olyan légkört, mely biztatást adhatott bárkinek. A nehezebb pillanatokból, szorult helyzetekből is volt mindig kiút – elsősorban az arra érdemesek számára… Munkatempóját se kényelmesnek, se feszítettnek nem érezhettük. Tanítványai sikereinek őszintén örülni tudott. Esetlegesen súlyos kritikáit pedig úgy volt képes humorba ágyazni, hogy attól nem egyszer hanyatt-homlok rohantunk haza gyakorolni… („Azt ajánlom, vedd elő otthon a metronómot! Észre fogod venni, hogy kezdetben milyen össze-vissza ketyeg!”)

 

Ötven éves pályafutása során szakiskolai és főiskolai tanárként nemzedékeket nevelt föl. Ez életművének legnagyobb értéke. A zenei unokák megjelenése pedig ennek bizonysága. Teljes odaadással tartotta mindvégig a csellótanári továbbképzéseket is. Sőt, szaktanácsadásai alkalmával még a legkisebbeket is képes volt a saját szintjükön tanítani. Bizonyítva ezzel „a nagyságot a lehajlás szöge méri” gondolat teljes igazságát.

 

Mindehhez a legfőbb energiaforrás a gyakorlati muzsikálás lehetett számára. Az Országos Filharmónia szólistájaként, rövidebb ideig a Debreceni Filharmonikus Zenekar szólamvezetőjeként és kamaramuzsikusként számtalan hangversenyen hallhattuk játékát. A csellóórákon kívül ezek az események is sok ösztönzést adhattak elsősorban azoknak a tanítványoknak, akik végül különböző zenekarokban, kamaraegyüttesekben, vagy szólistaként találták meg helyüket itthon és a nagyvilágban.

 

Két előző, kerek évfordulós születésnapját a Liszt-teremben ünnepeltük Debrecenben teltházas hangversenyek keretében. Mindkét rendezvényen csaknem félszáz tagú csellózenekar zengte neki többek között J. Klengel tizenkét szólamú himnuszát. Bár ez alkalommal az ünnepelt kérésére a nagy ívű, protokolláris ünneplés elmarad, a volt tanítványok máris törik a fejüket, hogy hol és mikor találkozhatnának „szűkebb körben” egykori mesterükkel néhány órányi beszélgetés, múltidézés és egy valódi Ádám Károly-féle babgulyás reményében…

 

Isten éltesse Őt még nagyon sokáig!

 

Ezt kívánom Neki valamennyi volt növendéke nevében is, az utóbb baráttá lett egykori tanítvány tiszteletével és szeretetével:

 

Molnár Zsolt

/Debrecen/

 

 

IV.

 

– Ádám Károly gordonkát tanít a debreceni főiskolán. Mióta?

  Ádám Károly:1960 óta tanítok, már akadémista koromban utazó tanárként jártam Debrecenbe. Az akkori szaktanárképző 1966-ban lett főiskola.

 Milyen a főiskola kapcsolata a Nyírbátori Zenei Táborral, különös tekintettel arra, hogy ez a hely Debrecen hatósugarában van?

 Egyike vagyok a tábor alapító tagjainak, s talán az egyetlen tanár, aki a tábor 18 éves fennállása alatt minden évben itt volt.

 Hogyan kezdődött el ennek a tábornak a fölépítése, stílusának, a hely szellemének kialakítása, művészi hitvallásának megfogalmazása?

 Úgy kezdődött, hogy a tábor elsősorban a tanárképző intézményekhez kapcsolódott, főleg a tanárképző főiskolások és a frissen végzett, fiatal gyakorló zeneiskolai tanárok számára alakult. Félig meddig nyári gyakorlatként is működött.

 Mi az ön feladata itt, a táborban?

 Főleg csellót tanítok, de a zenekari munkában is részt veszek, és a szólam betanítást mindig szívesen vállalom.

 Milyen arányban találhatók tanítványai az itteni csellista növendékek között?

 Több éves átlagban 20-25%. Most is itt vannak a budapesti zeneakadémia csellista növendékei, akik már nem nálam tanulnak, de valamikor az én tanítványaim voltak.

 Milyen hangulatú és stílusú tábort sikerült kialakítani Nyírbátorban az elmúlt közel két évtized alatt?

 Ha egy szóval kellene jellemeznem, azt mondanám: abszolút családias légkör uralkodik, s azt hiszem, ennek köszönhető, hogy évről évre visszatérnek hallgatók, a tanárokról nem is beszélve – én például már 18 éve itt felejtettem magam, és nem bántam meg. Sőt, ha netán jövőre is meghívnának, biztosan eljönnék.

 

 

 

 



[1] Elhangzott 2023. október 18-én a Zeneművészeti Tagozat díjátadó ünnepségén az MMA Makovecz utcai Akadémiai szalonjában. (Parlando 2023/5. szám)

[2] Parlando 2019/2. szám

[3] Részlet a Muzsika 1994/9. számában megjelent írásból.