DR. RADICS ÉVA[1]

 

200 éve született Anton Bruckner

(Ansfelden, 1824. szeptember 4. – Bécs, 1896. október 11.)

 

 

Anton Bruckner aláírása

Anton Bruckner aláírása

 

A muzsika a szív szószólója – a belső világ nyelve. Így indítja zenészeti dolgozatát Bolyai Farkas az 1700-as évek végén. Szavai ma is érvényesek. Ahol a hangok világa megjelenik, ott a nyelv elnémul. Ezek a gondolatok jutnak eszembe Bruckner befejezetlenül maradt IX. szimfóniájának hallgatása közben.

 

Kortársai sokáig azt se nagyon tudták a visszahúzódó természetű Brucknerről, hogy zeneszerző. Csak az 1800-as évek közepén, a VII. szimfónia kirobbanó sikerű lipcsei bemutatóján döbbentek rá a muzsikusok és a közönség, hogy a romantika egyik hatalmas komponistájával állnak szemben, aki már csaknem befejezte életművét.

 

Bruckner szülőháza a felső-ausztriai Ansfeldenben

 

Bruckner a felső-ausztriai Ansfeldenben született 1824. szeptember 4-én. Tizenegy gyerekes, zeneszerető családban nőtt fel, apja kántortanító volt. Fiatalon a Szent Flóriánban, az apátsági templom kórusában énekelt, hegedűn és orgonán játszott, később zongorázni is megtanult. Összhangzattant, s autodidakta módon zeneszerzést tanult. Simon Sechter és Otto Kitzler vezette be a zeneelméletbe és a hangszerelésbe. Vidéki segédtanító volt, majd 1845-ben visszatért Szent Flóriánba tanárként, 1850-ben pedig a kolostor ideiglenes orgonistája lett. 33 évesen a linzi dóm állandó orgonistájának nevezték ki, s a fiúkórus karnagya lett. Egyik műve a másik után született. 1868-ban Bécsbe költözött, a Hofkapelle egyik orgonistájaként a konzervatóriumban, később pedig az egyetemen is oktatott ellenponttant, zeneelméletet, és orgonajátékot. Tagja lett a „Die Wilden von Währing” (A währingi vadak) kerekasztalnak és a währingi férfikórusnak. Nagy sikerű orgonahangversenyeket adott Angliában, Németországban, Svájcban és Franciaországban. Szakmai elismertsége közvetve visszahatott bécsi megítélésére is: egyetemi díszdoktori címet kapott. 1886-ban a császár a Brucknerrel szemben tanúsított magánkitüntetések mellett a Ferenc József-rend lovagkeresztjével tüntette ki. Finanszírozta a 3. és 8. szimfónia nyomtatását, művészi ösztöndíjat adott Anton Brucknernek, és 1895-ben bérmentes lakást adott neki a Felső Belvedere gondnoksági szárnyában, ahol a zeneszerző 1896. október 11-én szívbetegségben elhunyt. Bécs városa pompás gyászszertartást rendezett, melyen Brahms is részt vett. Végakarata szerint Brucknert Szent Flóriánban, az apátsági templomban temették el, sírja a szeretett orgonája alatt áll.

 

Kéziratait tanulmányozván megállapíthatjuk, hogy jellegzetes kottaírása, vonalvezetése hírt ad a komponálás folyamatáról, s vérbeli alkotóegyéniséget vetít elénk. Hangtornyainak, dallam-árkádjainak, harmóniapillérjeinek kottapapírra vetett képeiből monumentális templom – a grál lovagok szentélye – bontakozik ki.

 

E hatalmas méretekkel, e titokzatos, misztikus világgal nem a felső-ausztriai kántortanító korában, hanem Bayreuthba elzarándokolván Wagner operáiban találkozott. A mesternek rendíthetetlen hívévé, sőt rajongójává vált. Belépett a bécsi akadémikus Richard Wagner Társaságba – ezzel kiváltotta Brahms körének idegenkedését, ellenszenvét. Wagnert személyesen is megismerte, s zenei nyelvezete átitatódott halhatatlan példaképe stílusával. Azonban át tudta törni az epigonizmus határát: műveiben a valódi, egyéni kifejezésmód jut érvényre. Klasszikus hagyományokra utal azonban a tételrend, a forma, a felépítés. Hatott rá Palestrina és a barokk kontrapunktikája is. A műzenei benyomások mellett jelentékeny szerepet játszik művészetében az osztrák népdal is: jellegzetes ritmus-képletei éppúgy az osztrák táncokban gyökereznek, mint scherzóinak honvágy-hangulatú középrészei.  Igényes és kritikus volt magával szemben.

 

Anton Bruckner szimfonikus életműve, amely nemzetközi hírnevet biztosított számára, Beethoven és Schubert életművét folytatja. Kilenc szimfóniája hangzásában és hangszerelésében Richard Wagner hatása alatt áll (I. c-moll 1865/1866; II. d-moll 1871/1872; III. d-moll 1873; IV. Esz-dúr 1874; V. B-dúr 1875–1877; VI. A-dúr 1879–1881; VII. E-dúr 1881–1883; VIII. c-moll 1884–1887; IX. d-moll 1877–1896). Szimfóniáin kívül maradandó katolikus egyházi műveket alkotott, például a 150. zsoltárt, és számos motettát, misét.

 

Egyik legnépszerűbb nagyszabású oratóriuma a Te Deum. 

 

Hangfelvételek

 

·       1. szimfónia – Youtube.com, Közzététel: 2012. márc. 16.

·       2. szimfónia – Youtube.com, Közzététel: 2015. febr. 21.

·       3. szimfónia – Youtube.com, Közzététel: 2014. dec. 23.

·       4. szimfónia – Youtube.com, Közzététel: 2013. szept. 3.

·       5. szimfónia – Youtube.com, Közzététel: 2018. okt. 10.

·       6. szimfónia – Youtube.com, Közzététel: 2013. máj. 21.

·       7. szimfónia – Youtube.com, Közzététel: 2016. aug. 31.

·       8. szimfónia – Youtube.com, Közzététel: 2012. szept. 8.

·       9. szimfónia – Youtube.com, Közzététel: 2014. dec. 2.

·       Te Deum – Youtube.com, Közzététel: 2014. márc. 22.

·       150. zsoltár – Youtube.com, Közzététel: 2012. dec. 22.

 

Szerzeményeit aprólékos műgonddal újra és újra átvizsgálta, javította. Sokszor csiszolt a hangszerelésen, több helyen a struktúrán is változtatott, a harmónia túlterheltségeit, merészségeit tompította, „legömbölyítette”. Zenéje ugyan sosem lép ki egészen a tonális keretek közül, kései műveiben gyakran találkozunk hosszabb-rövidebb ideig tartó, bizonytalan hangnemű szakaszokkal.

 

Feltűnő, s talán közelebb visz gondolkodásmódjának megértéséhez, hogy előadói utasításai között leggyakrabban az „ünnepélyesen” („feierlich”) szó fordul elő. Szimfóniái a hangversenytermet katedrálissá, a hangversenyt vallási szertartássá magasztosítják.

 

Emlékére a derék bécsiek szobrot állítottak a városi parkban, valamint az egyetem árkádos udvarán és a hajdani Bourgoing-palota előtt. Emléktáblákat helyeztek el egykori lakóházain, a Piarista templomon, a Felső-Belvedere területén lévő házon, ahol meghalt, s nemrég a Karlskirche oldalán.

 

Az osztrákok a 2024-es évet Bruckner-évnek nyilvánították, melynek során országszerte számtalan hangversennyel emlékeznek a mesterre. Az Osztrák Nemzeti Könyvtár a rendelkezésre álló dokumentumokból kiállítást rendezett, mely 2024. március 21-től 2025. január 26-ig tekinthető meg a Díszteremben.

 

Anton Brucknert így méltatta a XX. század nagy újítója, Arnold Schönberg: „Egyszerűség és nagyság egyesült lényében, és hozott létre teljesen egyéni, óriási hatást keltő muzsikát. Neve fennmarad, amíg a zenét szeretik és becsülik.”

 

Anton-Bruckner-Múzeum Ansfelden

(https://www.upperaustria.com/en/oesterreich-poi/detail/)

 

 

 

 

 



[1] Dr. Radics Éva, a grazi Zeneművészeti Egyetem nyugalmazott tanára.