KISS Ernő

 

GYÓGYÍTÁS A ZENÉBEN, NEMCSAK ORVOSOKNAK

 

Kamarahangverseny a szegedi Bálint Sándor Művelődési házban

 

Bálint Sándor Művelődési Ház

 

     A zenélő orvosok magyarországi történetéről lassan könyvet is lehetne írni: Szegeden már hosszú évek óta sikeres évi rendezvényük van, melyet a Szegedi Tudományegyetem Rektori Hivatala dísztermében szoktak megtartani, Makón már szobra is van dr. Tóth Aladárnak, aki kiváló gordonkás volt (szobrot persze nagyszerű orvosi tevékenységéért kapott), s meg kell említenem dr. Mészáros Endre idegorvost és pszichiátert, aki orgonaművész volt (Róla, mint néhai legjobb barátomról, magam írtam tanulmányt „A délalföldi Albert Schweitzer” címmel).

 

Dr. Bálint Csilla, dr. Lehoczky Hajnal, Roska Dániel és Vékey Mariann

 

 

     Igazi öröm és élmény volt az 2024. október 20-án, a szegedi Bálint Sándor Művelődési Házban a Szegedi Közéleti Kávéház által megrendezett Gyógyítás a zenében, nemcsak orvosoknak c. hangversenysorozat 3. része, változatos műsorával, magas zenei színvonalával, közvetlen hangulatával.

     Van egy csodálatos orvos házaspár: Szigeti Szabolcs és Lehoczky Hajnal, akik személyiségük varázsával hívják életre az újabb és újabb koncerteket, hozzájuk kiváló vendégek csatlakoznak. A házigazda Szigeti Szabolcs, aki nem egyszerű műsorközlő: bevezető és átvezető mondataival az egyes művek világát, azok hátterét is feltárja előttünk, emellett a szereplőkkel beszélgetéseket is folytat, esetenként velük mondatja el, milyen érzések járják át őket a művek előadása közben.

 

Lehoczky Hajnal

 

A műsort ritkasággal kezdték: Mozart méltatlanul mellőzött operája, a Titus kegyelme c. egyik szép részletével, Sextus áriájával, melyet Lehoczky Hajnal adott elő, Vékey Mariann zongorakíséretével. Lehoczky Hajnal igen dekoratív megjelenésű énekesnő, az áriát professzionálisan szólaltatta meg, egyszóval igazán színpadra termett, ő azonban Fül-orr-gégész, foniáter, a Müpa Nemzeti Énekkara gégésze, a Szent Kristóf Rendelőintézet, a Móricz Medical szakorvosa. Kísérője – aki csaknem valamennyi vokális produkció zongoristája volt az est folyamán – Vékey Mariann főhivatású művész, a Magyar Rádió Énekkarának zongorakísérője (emellett a törökbálinti Cantabila Vegyeskar karnagya), mindvégig maximális teljesítményt nyújtott.

 

A Mozart-ária után dr. Bálint Csilla következett, aki Ópusztaszeren háziorvos és nagyszerű harmonikaművész; nagy öröm, hogy egymásra találtak a koncert házigazda házaspárával. E sorok íróját 14 éve ejti ámulatba óriási zenei és technikai felkészültsége, városunkban korábban nem lehetett hasonlót hallani. Ezúttal is klasszikus jellegű művet adott elő: a titokzatos illetőségű Barton d-moll toccata és fuga c. művét; a zeneszerző valószínűleg J. S. Bach azonos című igen népszerű orgonaműve előtt akart tisztelegni, sikerrel, mert darabja igényes feladat; nem kis nehézségeit remekül teljesítette dr. Bálint Csilla.

 

Dr. Bálint Csilla

 

Ezután duettet hallhattunk, Dorabella és Guglielmo kettősét Mozart Cosě fan tutte c. operájából, melyben Lehoczky Hajnal partnere Roska Dániel volt, aki elsőrangú Mozart-tenor – ő nem orvos: az Operaház énekkari szólistája, gyakorta lép fel fesztiválokon és más koncerteken. A csábítás jelenetét tündérien énekelték el.

 

Ezt követően Vékey Marianna Chopin A-dúr etűdjét adta elő, igen kiváló stílusban és színvonalon. Eztán újabb ritkasággal folytatódott a koncert: Rossini ritkán megszólaló Otello c. operájából Desdemona románcát énekelte Lehoczky Hajnal, gyönyörűen. (Verdi remeke lényegében „elsöpörte” Rossini művét, melynek állítólag volt egy happy endes változata is; részletei azonban időnként felcsendülnek). Hangversenyen ritkán hangzik fel Eboli I. felvonásbéli áriája Verdi Don Carlos c. operájából; a Fátyol-dal meseszerű könnyedsége még nem sejteti a későbbi tragédiát. Dr. Bálint Csilla ezután Peppino Principe A-dúr fantáziáját játszotta el, virtuózan, szuggesztíven.

 

Ma már klasszikusnak számít a magyar operettirodalom csúcsa, A csárdáskirálynő: Sylvia és Edvin duettjét igazán szívet melengetően dalolta el Lehoczky Hajnal és Roska Dániel. Végül igazán szép finálét láthattunk-hallhattunk: Carlos Gardel Volver (Visszatérés) c. tangóját énekelte Lehoczky Hajnal, dr. Bálint Csilla kíséretében; a dal elhangzása után Szigeti Szabolcs táncpartnerként simult feleségéhez – mindez igen megható befejezésnek bizonyult; tükröződött mindez, amit Hajni mondott az ének-táncjelenet után: „… nagyon izgalmas, hogy hová tudunk ketten együtt fejlődni, mi rejlik a kettőnk párbeszédében, közösségében. A másokkal való táncban is érdekes ez, egy szeretetteljes, szelíd, odaadó párbeszéd a másik emberrel.”

 

Roska Dániel és dr. Lehoczky Hajnal

 

Szívből kívánjuk, hogy ennek a szép hangversenynek sok folytatása legyen, a rokonszenves orvos-művész-házaspárral és még sok más professzionális zenei szintre eljutott honfitársunkkal, legyen új aranykora a magasszintű öntevékeny zenélésnek.