Földi Fanni[1] és Józsa Krisztián[2]

 

A hangszeres zene tanulásában szerepet játszó motivációs tényezők[3]

 

Absztrakt

A tanulmányban a hangszeres zenét tanuló diákok motivációját elemezzük. A hazai motivációkutatások eddig még alig vizsgálták a hangszeres zenetanulás motivációs hátterét, ezért fókuszálunk erre a területre.  Kutatásunk a Motivation for Learning Music (MLM, hangszertanulási motiváció) kérdőívet alkalmaztuk, 

melyet magyar nyelvre adaptáltunk.  A vizsgálati eszközt az öndeterminációs elmélet alapján dolgozták ki.  Összesen 25 Likert-típusú állítást tartalmaz, melyek a következő faktorokba rendeződnek: motiválatlanság, külső szabályozás, introjekció, azonosulás és intrinzik motiváció. A vizsgálatban 10–18 éves tanulók vettek részt, összesen 151 fő. A mérőeszköz faktoriális validitása és az öt skála reliabilitása megfelelő. Elemzéseink rámutatnak, hogy a középfokon tanuló diákok motiváltsága erősebb, mint az alap-fokon tanulóké.  Eltérés van a különböző hangszereken tanulók elköteleződésében.  Nincs azonban különbség a fiúk és a lányok motiváltságában.  A hangszertanulás iránti motiváltságban szerepet játszik a gyermek önállóságának, autonómiájának támogatása. A kutatás eredményei hozzájárulhatnak, hogy mélyebben megismerjük a zenét tanuló diákok motivációját.  Kulcsszavak: motiváció, hangszertanulás, öndeterminációs elmélet

 

Bevezetés

Az emberek zenéhez, zenetanuláshoz való viszonyulás jelentősen eltérő.  A motiváció mértéke, típusa erősen befolyásolja, hogy miként vesznek részt a zenei képzésben. Az intrinzik motiváció, mint a tevékenység öröme, az elége-dettség érzése, vagy az extrinzik motiváció, mint például a hírnév, a jutalom, a büntetéstől való félelem hatással vannak a zenetanulás melletti elköteleződésre (Appelgren et al., 2019). Írásunkban a hangszeres zenetanulással foglalkozunk. Tanulmányunk célja, hogy az öndeterminációs elmélet keretén belül értelmezve képet kapjunk a diákok hangszertanulási motivációjáról.  Vizsgálatunkban 10–18 éves diákok kérdőíves adatgyűjtését végeztük. A hasanló hazai kutatások elsősorban az iskolai ének-zene tantárgyra irányultak, így egyelőre a hangszeres zenetanulás motivációjáról keveset tudunk. Kutatásunk az első ilyen irányú vizsgálat Magyarországon.

 

A teljes tanulmány itt megismerhető:

A hangszeres zene tanulásában szerepet játszó motivációs tényezők

 PDF

 

 



[1] Szegedi Tudományegyetem Neveléstudományi Doktori Iskola (A tanulmány írásakor, 2021) // ELTE BGGYK egyetemi tanársegéd (2025)

[2] Szegedi Tudományegyetem Neveléstudományi Intézet, Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Neveléstudományi Intézet  (A tanulmány írásakor, 2021) // Szegedi Tudományegyetem Neveléstudományi Intézet Neveléselmélet Tanszék,  egyetemi tanár, intézetvezető-helyettes; MTA-SZTE Képességfejlődés Kutatócsoport Oktatáselméleti Kutatócsoport (2025)

[3] Gyermeknevelés Tudományos Folyóirat 9. évf., 3. szám 5–27. (2021)