Az 1. Országos Zenepedagógus Konferencia
1960. június S-én a Művész Klub
helyiségében összeült az 1. Országos Zenepedagógus Konferencia. Az elnökségben
helyet foglalt Meruk Vilmos, a Művelődésügyi Minisztérium Színház- és
Zenei osztályának főigazgatója, Szabó Ferenc, a Zeneművészeti
Főiskola igazgatója, Baranyai Tibor, a Művészeti Szakszervezetek
Szövetségének főtitkára, Subik István, a Zeneművészek
Szakszervezetének titkára, Sárai Tibor, a Zeneművészek Szövetségének
titkára, Sándor Frigyes, Irsai Vera, Hajdú Mihály, Horváth Kiss László, az
előkészítő bizottság tagjai.
A Konferenciát Subik István bevezető szavai nyitották meg.
Engedjék meg, hogy az 1. Országos Zenepedagógus Konferencia alkalmából, a Művészeti Szakszervezetek Szövetsége, valamint a Magyar Zeneművészek Szakszervezete Elnöksége nevében szeretettel üdvözöljem Önöket. Külön szeretném üdvözölni a Művelődésügyi Minisztérium, a Magyar Zeneművészek Szövetsége itt megjelent képviselőit.
Nagy öröm számunkra, hogy konferenciánk a Pedagógus Nap alkalmából kerül megrendezésre, - ezzel szinte jelképesen is kifejezést nyer az a megbecsülés, amelyet pártunk és kormányzatunk, az egész társadalom pedagógusaink iránt tanúsít. Engedjék meg, hogy külön ez alkalomból Szakszervezetünk Elnöksége nevében köszöntsem Önöket, jó egészséget, eredményes munkát és sok boldogságot kívánjak személy szerint Önöknek és kedves családjaiknak.
Konferenciánk a magyar zene pedagógia egyik jelentős eseménye: mindenek előtt azért, mert megvalósulásában kétoldalú törekvés találkozik. Egyrészt zenepedagógusaink régi óhaja, hogy egy országos jellegű konferencia keretében tárgyalják meg munkájuk eddigi eredményeit, hiányosságait és főbb vonásokban megjelöljék a további teendők útját. Másrészről a Magyar Szocialista Munkáspárt és a Művelődésügyi Minisztérium fokozottabb mértékben kíván támaszkodni haladó pedagógusaink tevékenységére, véleményére, javaslataira, a közös cél, - a szocialista zenepedagógia kialakításában. Maga a konferencia e munka további lendületére adhat erőt. A konferencia keretében megalakulásra kerülő Zenepedagógus Szakosztály szervezetileg is lehetőséget ad annak rendszeres és megfelelő formában történő vitelére.
A Magyar Zeneművészek Szövetsége a Szakszervezettel együtt azért határozott úgy, hogy a Zenepedagógus Szakosztály a Szakszervezet keretében kerüljön felállításra, mert így a Szövetség elvi támogatása mellett egy szervezetben lehet összpontosítani a legkiválóbb erőket a zenepedagógia valamennyi területéről.
Közel két esztendeje, hogy a konferencia előkészítése - hol kisebb, hol nagyobb erővel - folyik. Az előkészületek során számos probléma, javaslat feldolgozása, értékelése, igen komoly munkát jelentett a Szakszervezetnek és az utóbbi hónapokban megalakult Előkészítő Bizottságnak. Ez idő alatt - már menetközben - a Szakszervezet, támaszkodva az Előkészítő Bizottság és más intézmények munkájára, egy sor jelentős javaslatot valósított meg. Gondoljunk csak a közelmúltban immár harmadízben megrendezett Országos Ifjúsági Kamarazenei Fesztiválra, a „Parlando” - a zenepedagógusok tájékoztatójának, szaklapjának megjelenésére, intézeti és megyei szakszervezeti bizottságaink egyre színvonalasabb munkájára. Ha csak a közelmúltban lezajlott szakszervezeti taggyűléseket nézzük, nyugodt lélekkel állapíthatjuk meg, hogy tagságunk mélységesen átérzi az ifjúság nevelésében, gondolkodás módjában, ízlés-formálásában betöltött igen fontos szerepét és ennek megfelelően készült a konferenciára, ennek jegyében kíván dolgozni. Mai konferenciánk munkakonferencia, amelynek legfontosabb feladata, hogy zenepedagógusaink legjobbjai közösen alakítsák ki azokat az elvi és gyakorlati módszereket, amelyek zenepedagógiánk további egészséges fejlődését szolgálják, s ily módon szervesen kapcsolódjanak bele a szocializmus építésének nagy munkájába.
Ezután a napirend szerint Sándor Frigyes tartotta meg az Előkészítő Bizottság referátumát.