FARKAS FERENC MŰVEI

(Gyümölcskosár — 12 dal szoprán szólóra, klarinétra, brácsára és zongorára, Omaggio a Pessoa. Kantáta tenor szólóra, vegyeskarra és zenekarra, Rózsamadrigál, Correspondances. Nyolc darab zongorára, Rákóczi-Cantata)

(Magyar Millennium 2000)

Közreműködnek: Zempléni Mária –szoprán, Gulyás Dénes és Palcsó Sándor – tenor, Sólyom-Nagy Sándor – bariton, Farkas Ferenc és Jandó Jenő – zongora, Bársony László – mélyhegedű, Kovács Béla – klarinét, valamint a Magyar Rádió és Televízió Énekkara (karigazgató: Sapszon Ferenc) és Szimfonikus Zenekara. Vezényel: Ligeti András és Medveczky Ádám.

  Farkas Ferenc (1905-2000) zeneszerző és tanár a 20. század derekán alkotó, Bartókot és Kodályt követő magyar komponistanemzedék kiváló képviselője, és egyben az újabb generáció legnagyobb jelentőségű nevelője. (Gombos László: Farkas Ferenc. Nagy tanárok, híres tanítványok, 125 éves a Zeneakadémia) Ugyanitt olvasható Farkas Ferenc művészi hitvallása, amely tökéletesen bemutatja a stiláris, műfaji és nyelvi szempontból sokszínű életművet: „a komponálás számomra öröm, szeretném, ha műveimmel én is örömet tudnék szerezni hallgatóimnak”.
  Az ajánlott CD-n megjelenik ez a sokszínűség. Kezdődik a sor a Gyümölcskosár c. dalciklussal, amelyet a szerző 1946-ban, András fia egyéves születésnapjára írt. A 12 miniatűr életre kelti Weöres Sándor gyermekverseinek humorát, finom érzékenységét és itt-ott groteszk finomságát. A dalciklus – éppen úgy mint a versek – egyaránt szólnak a gyermekekhez és a felnőttekhez. A felvételen Zempléni Mária tündéri kedvességgel énekel, zongorán közreműködik a szerző, valamint Bársony László (brácsa) és Kovács Béla (klarinét).
  A CD-n található két kantáta (Omaggio a Pessoa és a Rákóczi-Cantata) súlyos, drámai gondolatok hordozója. A szerző teljességgel azonosul a választott költők, szövegek lelkivilágával. Fernando Pessoa (1888-1935) a portugál költészet különös alakja, aki különböző stílusú költeményeit hol a saját, hol pedig három más álnéven adta közre. A versek stílusbeli sokszínűsége ihlette meg Farkas Ferencet 1985-ben az Omaggio a Pessoa megírására. A Rákóczi-Cantata (Aspirationes Principis) szövegválasztásáról ekképpen vallott 1976-ban a szerző:„…Aspirationes Principis, úgy is lehetne mondani, hogy a fejedelem áhításai…, Rákóczi imái…,sóhajtások, gondolatok, imaszerű szövegek… Persze jobb lesz latinul! Mondhatom: olyan költőiek, hogy a vallásos lírának a gyöngyszemei közé tartoznak…” A megrendítő erejű sorokból Farkas Ferenc életművének egyik legkiemelkedőbb vokális műve született meg. A Rákóczi-Cantata szólóit Palcsó Sándor és Sólyom-Nagy Sándor énekli, az Omaggio a Pessoa szólóját pedig Gulyás Dénes. Mindhárman remekelnek szerepükben; zenedrámai magaslatokra emelve szólamukat.
Jandó Jenő játssza a Correspondances (Nyolc darab zongorára) című ciklust, amelyben Farkas Ferenc az alaptéma elemeinek különböző egymásra utalásával játszik, egy-egy pillanatra még a pentatónia és a 12-fokúság színváltásában gyönyörködve. 
 A CD-hez a Hungaroton egy nagyon gondosan szerkesztett ismertető-füzetet is mellékelt, melyen Kaisinger Rita kiváló ismertetése és a felhangzó dalok-kantáták teljes szövege is olvasható eredeti és magyar nyelven. Megható dokumentum a CD-borítón közzétett Farkas Ferenc portré (Gerzson Pál alkotása), a hátsó borítón pedig a fotó, melyen Farkas Ferenc, Gerzson Pál festőművész és a készülő portré látható. Farkas Ferenc 2000. október 10.-e óta sajnos nincs már közöttünk. Nagyon hiányozni fog nemcsak professzori személyisége, hanem az a muzsikus-barát is, aki rendszeresen járt koncertekre és lehetőségei szerint megtisztelte jelenlétével azokat a koncerteket is, ahol valamelyik művét játszották. Életműve a barokk mesterekéhez mérten hatalmas: műveit mindig örömmel játszották a hazai és külföldi koncerteken. Sokat volt tehát szerencsénk körünkben köszönteni a Mestert.

Zelinka Tamás