A magyar zongoraművészet nagyasszonya


Monográfia

Fischer Annie-ról

a Klasszikus és Jazz Kiadó gondozásában

Fischer Annie zongoraművész a XX. századi magyar előadóművészet egyedülálló alakja volt. Művészetét, pályáját és különleges egyéniségét mutatja be az a most megjelent könyv, mely sajtódokumentumok, fotók, barátok és pályatársak visszaemlékezéseinek segítségével idézi fel a legendás művésznő alakját. A kötet a Klasszikus és Jazz Kiadó gondozásában látott napvilágot.
 Ez a könyv azoknak szól, akik látták és hallották őt játszani. Ez a könyv segít az emlékek felfrissítésében. Ez a könyv azoknak is szól, akik csak felvételekről ismerik Fischer Annie művészetét, s kiváncsiak egy hallatlanul gazdag pódium-karrier legjelentősebb állomásaira. És ez a könyv azoknak is szól, akik talán soha nem látták, nem hallották, de képzeletben szívesen elkalandoznak a XX. századi magyar történelem különböző korszakaiba, és kedvüket lelik egy tökéletes és teljes élet megismerésében.
 A könyv nagy része az 1925-től 1994-ig ívelő pályafutás állomásait regisztráló és értékelő egykori napilap- és folyóirat-kritikákból, beszámolókból és interjúkból áll. Tóth András, Jemnitz Sándor, Lányi Viktor, Péterfi István, Pernye András, Kroó György, Kovács János és még számos zenekritikus, zenetörténész kísérte figyelemmel Fischer Annie pályáját, így nemcsak koncertkrónikát kap kézhez az olvasó, hanem egy csipetnyi magyar sajtótörténetet, a magyar zenekritikai irodalom legjavát. Elsősorban olyan kritikákkal találkozhatunk a könyv lapjain, melyek még soha nem jelentek meg gyűjteményes kiadásokban.
 A magyarországi koncertek mellett a külföldi szereplések sajtóvisszhangjából is válogattak a szerkesztők. A könyvben svájci, olasz, francia, belga, angol, dán, svéd és amerikai kritikusok írásai olvashatók. A külföldi sajtóanyag természetesen csak csepp a tengerben – köztudott, hogy az 1950-es évektől Fischer Annie jóval többet szerepelt külföldön, mint idehaza –, további anyagok felkutatása, összegyűjtése, fordítása a következő esztendők feladata kell, hogy legyen. A több mint 300 oldalas kötet, ismerve a most nem publikált, és sejtve a jövőben felbukkanó anyag mennyiségét, csak nyitány Fischer Annie művészetének és életének teljeskörű feldolgozásához.
 A kritikák mellett visszaemlékezések segítenek felidézni Fischer Annie alakját, személyiségét. Failoni Donatella, Csoba Tünde, Frankl Péter, Schiff András, Ungár István, Várjon Dénes és Vásáry Tamás mesélt a könyv szerkesztőinek Fischer Annie-hoz fűződő kapcsolatáról. A könyvben Vásáry Tamás készülő önéletrajzi regényéből – a szerző szíves hozzájárulásával – három, irodalmi igénnyel megformázott epizód is helyet kapott, melyek szépírói eszközökkel megformált, Fischer Annie-ra jellemző történeteket tárnak az olvasó elé. 

Közel 200 fotó látható a könyvben, a legkorábbi az 1910-es évekből való. Fischer Annie-t látjuk e fotókon koncertezés közben, a család és a barátok társaságában. A fotók tekintélyes része ebben a könyvben jelenik meg először. Fischer Annie művésztét és jelentőségét Ujfalussy József előszava és Lampert Vera nagy lélegzetű tanulmánya helyezi el a XX. századi zenetörténet tágabb kontextusában. A kötetben repertoár, diszkográfia és életrajz is található, valamint egy angol nyelvű összefoglaló. 
 A Fischer Annie című kötet szerkesztői: Batta András, Gádor Ágnes, H. Magyar Kornél, Molnár Szabolcs, Retkes Attila, Székely György, Tóth Anna.

Molnár Szabolcs
Bővebb információ:
Retkes Attila igazgató
Klasszikus és Jazz Kiadó
Telefon: (36-1) 430-2872, mobil: (06)20-9123-542
e-mail: retkes.attila@gramofon.hu