Gradus –Triók

Furulyákra, vagy egyéb dallamhangszerekre

Összeállította: Markovich Judit
(Eötvös József Könyvkiadó, Budapest, 2003.)


    Ez az összeállítás nem folytatása a „Gradus a barokk furulyához” című furulyaiskolának – mely az Eötvös József Könyvkiadó Budapest gondozásában jelent meg 1997-ben, majd „A zongorakíséretes darabok partitúrája” 1998-ban –, de ugyanezen elgondolással készült, mint az. Ezért maradt a címe is: Gradus  (lépcső). „Lépcső” a zene megközelítéséhez, mind mélyebb megismeréséhez.
    Részletek az „Útmutató”-ból:
    „A bejárhatatlanul gazdag zeneirodalom néhány gyöngyszemét gyűjtöttem egybe részben eredeti, részben áthangszerelt formában – hogy az együtt-játék által segítse életed szebbé, nemesebbé tenni. Bár a furulya főként a reneszánsz és a barokk korszak kedvelt hangszere volt, mégis – úgy gondolom – ismerd meg és játszd a többi stíluskorszak zeneműveit is.
    A kötetben triókat (három hangszer) találsz (174 zenemű vagy részlet). Sok év alatt összegyűlt és kipróbált anyagomból válogattam. A kottát „hangszerelés” szerint csoportosítottam és nem vettem figyelembe a nehézségi fokot. Csak partitúrát (a teljes mű kottáját) kapsz kezedbe! Az együtt játéknál nagyon fontos, hogy halld a társadat! (Kánont sem lehet befogott füllel énekelni.) De talán még gyakorlatlan vagy; lehet, hogy hallásod, ritmusérzéked sem eléggé kiművelt, akkor is segít, - jobban tudsz figyelni az együtt-játékra – ha látod is a többi szólamot. Egy gyakorlottabb zenésznek pedig már tudnia kell olvasni is partitúrát! Emberileg is közelebb kerültök egymáshoz, ha „egy tálból cseresznyéztek.”
    Az egyes szólamok játszhatók a társ-hangszereken is: fuvolán, oboán, klarinéton, fagotton, illetve hegedűn, gordonkán is. A fontos az, hogy csak olyan regiszterben szóljon, mint a leírt szólam. Esetleg az éppen legmélyebb „basszus” szólamot lehet a leírtnál egy oktávval mélyebben játszani. Így ezt a kiadványt nemcsak furulyások, hanem más kamaraegyüttesek is tudják használni…”

Á.M.