Énekeljenek a népek!

A fődíjat is elhozta a nyíregyházi Pro Musica Leánykar

        Csaknem négy évtizede a nemzetközi kórusélet kiemelkedő eseményének számít az Énekeljenek a népek! (Let the peoples sing!) kórusverseny. A londoni BBC által alapított Eurorádiós versenyen több alkalommal nyertek magyar énekkarok, ám olyan kiemelkedő sikerre, mint amilyent a Pro Musica Leánykar Szabó Dénes vezényletével ért el, nem volt példa az elmúlt esztendőkben. A kórus nem csak kategóriájában lett első, hanem valamennyi kategória győztese közül is az első lett, amivel kiérdemelte a fődíjat, az Ezüst Rózsa serleget (Silver Rose Bowl). Az októberi győzelmet követően november 29-én Nyíregyházán a Kodály Zoltán Általános Iskolában nyilvános hangverseny keretei között adta át a serleget a zsűrielnök és a verseny producere a Kossuth-díjas karnagynak és „lányainak”.
    A versenyt magát és a díjátadó eseményt is közvetítette a Magyar Rádió Bartók Adója, amely a zenei közszolgálatiság szellemében kiemelkedő helyen menedzseli az amatőr énekkarok munkáját; mindezt meggyőzően szolgálják olyan évtizedek óta sugárzott műsorok, mint az Éneklő Ifjúság és a Kóruspódium című sorozatok. Az e szériákban kitűnő karokat indítják máig a nemzetközi versenyeken. Az Európa közszolgálati rádióit tömörítő Eurorádió két évente hívja megmérettetésre a kontinens legjobbjait. A verseny különlegessége, hogy élő rádiós láncon közvetítik az egész eseményt és azokat a kórusokat, amelyek nem jutnak ki a helyszínre, élőben kapcsolják a koncertterembe – ezzel a rádiók egyúttal izgalmas média-feladatot is végrehajtanak. A közvetítés által a hallgatók egy „óriási auditóriumba” léphetnek be, a versengő karok pedig egy semmihez nem hasonlítható, hatalmas közönség előtt szerepelhetnek, hiszen az Énekeljenek a népek legutóbbi döntőjét is öt millióan követhették az éter hullámain.
    A különleges körülményeket hangsúlyozta a díjátadó koncert után maga Szabó Dénes karnagy is. „Ez a díj annyiban más, mint a korábbiak, hogy jóval nagyobb nyilvánosságot kapott az élő adás miatt. A verseny előtt kicsit aggódtam, igaz, hiszen egy művészeti verseny végeredményét előre megjósolni nem lehet. A világ negyven rádiós társasága nevezett be énekkarokat, s közülük valóban a legjobbak jutottak a döntőbe. Ott már igazából csak ízlésbeli különbségek dönthetnek, esetleg egy-egy énekkar különleges, váratlan és nem szokványos megszólalása. Bent Gronholdt zsűrielnök beszédéből az tűnt ki, hogy a Pro Musica hangzása és intonációja az, ami eltér a többi énekkarétól.”
    Az Európa Nagydíjas, Dél-Koreában a 2002-es kórusolimpián több kategóriában bajnoknak találtatott Pro Musica Leánykar a díjátadó ceremónia részeként emlékezetes hangversenyt adott a nyíregyházi Kodály-teremben. A kórust és karnagyát nagy szeretettel köszöntötte az ünneplő közönség. „Az eurorádiós külföldi vendégek látogatása az énekkar felé tett gesztuson túl is nagyon sokat jelent: bízom abban, hogy az énekkaron keresztül kisugárzik ez a környezetre is és segít nekünk az ellenszélben megmaradni – jegyezte meg Szabó Dénes. Az újabb nagy nemzetközi elismerés kétségtelenül megmozdított valamit Nyíregyházán. A város polgármestere, Csabai Lászlóné bejelentésével megtette az első lépést, hogy megteremtődjék a profivá alakulás lehetősége. Az építkezés a Cantemus Gyermekkórssal kezdődik, a Pro Musica Leánykarral folytatódik és a piramis tetején valamikor lesz egy felnőtt, főállású vegyeskar, melynek tagjai számára az éneklés a boldogulást, a megélhetést fogja jelenteni. -  Remélem, hogy a polgármester ötlete hozzájárul ahhoz, hogy Nyíregyházán a szellemi értékeket ily módon is meg tudjuk őrizni – mondta a karnagy.

Kálmán Gyöngyi


    2004. április 14-19-e között 40. alkalommal került megrendezésre a svájci Montreux város Nemzetközi Kórusversenye. A 20 meghívott kórus produkcióját egy háromtagú nemzetközi zsűri bírálta el. A verseny négy estén keresztül zajlott,
5-5 kórus hangversenyszerű, 20 perces műsorát a zsűrin kívül a jelenlévő közönség is értékelte.
    A zsűri  szakmai véleménye alapján a verseny nagydíját a nyíregyházi Cantemus Kórusintézmény, Szabó Dénes Kossuth-díjas karnagy által vezette Cantemus Gyermekkórusa nyerte, valamint a verseny kötelező művének legjobb előadásáért megkapta a montreux-i Casino által felajánlott díjat is.
    A közönség díját a szentpétervári Concert Singers orosz kamarakórus nyerte el. A legjobb műsor összeállításért járó díjat pedig a Fülöp-szigeti St. Tamás Egyetem vegyeskara kapta.
    GRATULÁLUNK!
    A szerkesztőség