Beszámoló

a budapesti tanárképző II. Liszt-Bartók Nemzetközi Zongoraversenyéről

(2000. január 26-28.)


      ALiszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Budapesti Tanárképző Intézete az elmúlt év sikeres kezdeményezése után ez év január 26-28-án ismét Liszt, Bartók nemzetközi zongoraversenyt rendezett a magyarországi tanárképzős és a Magyarországon tartózkodó külföldi zongoristák és külföldön élő főiskolás muzsikusok számára. A verseny nemes célt tűzött maga elé. Lehetőséget kínált az ifjú pianistáknak a mindennapi kemény munkával szerzett felkészültségük, művészetük megmutatására egy rangos nemzetközi zsűri előtt. További célja volt a két magyar zenei géniusz, Liszt és Bartók zongoraköltészetének népszerűsítése, Bartók pedagógiai célzattal írt remekműveinek és nagyformátumú darabjainak fókuszba állítása. Ez ma időszerű feladat, mert sehol sincsenek versenyek Bartók műveiből és a fiatal művészek repertoárjából is kikopnak Bartók jelentős zongoraművei. A verseny magas színvonala bizonyította, hogy Liszt és Bartók műveinek birtokbavétele nem elérhetetlen a tanárképzős hallgatóknak. A versenytől a vidék távol tartotta magát érthetetlen módon. Ez azért is sajnálatos, mert a magas szintű főiskolai oktatást élvező vidéki tehetséges hallgatók elestek a nemzetközi zsűri előtti megmérettetéstől, további tanulmányaikat, pályájukat segítő ösztönzéstől. Pedig ezen a versenyen – amilyen még nem volt a Tanárképzők fennállása óta – azok a hallgatók, akik valamilyen okból nem kerülhettek Zenei Egyetemre, de előadói vénájuk van és töretlen ambíciójuk is megmaradt, bizonyíthattak volna. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a verseny jelentőségét, amely tehetséges ifjú zongoristákat erősített meg saját emberi és művészi értékükben, hivatástudatuk méltóságában. Az élénk érdeklődéssel kísért verseny szellemi atyja, lelke, a Budapesti Tanárképző Intézet igazgatója, Both Lehel volt, aki méltóbb elismerést, köszönetet nem kaphatott, mint a verseny magas színvonalát, baráti légkörét és két év múlva folytatást ígérő nagy sikerét.
    A verseny színhelye a L.F.Z.F. Budapesti Tanárképző Intézete. A versenyzők a főiskola hangversenytermében kitűnő Steinway zongorán játszottak. A versenyzők gyakorlása napi 3 órában biztosítva volt. A zsűri tagjai: prof. Zempléni Kornél, prof. Módos Gellért (USA), prof. Fujimoto Mami (Japán), prof. Otto Niederdorfer (Ausztria), prof. Hambalkó Edit. A verseny első fordulójának műsora: a) Egy szabadon választott Liszt etűd. b) Egy Liszt dal-átirat. c) Egy vagy több Bartók mű – kivéve Mikrokozmosz és Gyermekenek. Maximális játékidő: 25 perc. Második forduló műsora: a) Összeállítás a Mikrokozmosz és Gyermekek sorozatából. b) Egy vagy több szabadon választott Liszt mű. Maximális idő: 25 perc.
    A verseny győztese: Balog József. II. helyezett: Mikó Szilvia. III. díj megosztva: Alexandre Skorodoumov és Wakasugi Yuka. I. díj: 60.000.- Ft, II. díj: 50.000.- Ft, III. díj: 30.000-30.000.- Ft. Különdíjak: Meghívás a Római Nyári Fesztiválra: Mikó Szilvia és Wakasugi Yuka. Meghívás az EPTA konferencia győztesek koncertjére: Balog József. A legjobb Bartók mű előadásáért prof. Niederforfer különdíja: Balog József – Bartók: improvizációk. Meghívás Göttingenbe egy koncertre az Eremitage Galériába: Alexandre Skorodoumov. Prof. Módos (USA) különdíj, meghívás az Illinois Egyetemre két koncertre: Balog József.
    A versenyt anyagilag támogatta a Nemzeti Kulturális Alapprogram, a Tanárképző Alapítvány és külföldi magánszemélyek.

Kertész Lajos