A ZETA közgyűléséről


    A Zenetanárok Társasága 2004. december 11-én közgyűlést tartott. A közgyűlés összehívásának egyetlen fontos indítéka volt: titkárt kellett választanunk a tisztéről lemondott Gyarmati Eszter helyett. Gyarmati Eszter kiválása érzékenyen érintette mind a Választmányt, mind az Elnökséget, mert fiatalsága ellenére rendkívül precíz, szakmailag nagyon jól felkészült, rokonszenves stílusban kommunikáló és kellemes egyéniséget vesztettünk személyében. Távozásának indokoltságát el kellett ismernünk. Ezúton is köszönjük Gyarmati Eszternek a velünk töltött két és fél esztendőt, odaadó munkáját.
    A VIII. kerületi Zeneiskolában megrendezett közgyűlés a megszokott rítus szerint folyt. Arra való tekintettel, hogy csak 42 tagunk jelent meg a 267 helyett, az elnök határozatképtelenség miatt feloszlatta a közgyűlést, majd azt újból összehívta, hogy a megjelentek létszámától függetlenül határozatképesen folytassa le munkáját.
    Az újabb közgyűlésig az egybegyűltek a vendéglátó Zeneiskola zongorista növendékét, majd a Tatai Városi Zeneiskola kamaraegyüttesét (két énekes, egy fagottos, két trombitás és egy zongorista) hallgatták meg. Esterházy: Harmonia Caelestis c. művéből adtak elő két részletet a lelkes fiatalok. Muzsikájuk, kamarazenélésük üdítő színfoltja volt a délelőttnek.
    A zenei műsort Ittzés Tamás hegedülése zárta Bartók hegedűre írott szólószonátája Fúga tételének virtuóz előadásával.
    Az ismételt közgyűlés az alkalom tisztségviselőinek megválasztásával kezdődött. Csillag Ferenc, a ZETA alelnök élvezhette a közgyűlés bizalmát levezető elnökként.
    Az elnöki beszámoló röviden áttekintette a 2004-es naptári év eseményeit. A Választmány rendszeresen tartotta meg üléseit. A már korábban kialakult gyakorlat szerint a szigorú ügyrendi kérdések megvitatása mellett a vezetőség gyakran tűzött ki szakmai előadásokat a téma szakértő előadóival. Így került sor Ember Csaba, Földes Imre, Kobzos Kiss Tamás, Laczó Zoltán, Dr. Pásztor Zsuzsa és Solymosi Tari Emőke referátumainak, műhelyfoglalkozásainak megtartására.
    A Választmány számos fontos szakmai kérdésben foglalt állást és készített előterjesztéseket felsőbb fórumok felé. 
    A ZETA az év során két országos rendezvénnyel szerette volna alapszabályban is rögzített funkcióját teljesíteni, nevezetesen: szolgálni a továbbképzés ügyét, a reformelgondolások közzétételét. Ám mindkét rendezvény látogatottsága csalódást keltően szerény volt. Pedig mind az „Érték és értékőrzés a művészeti nevelésben, zenepedagógiában” szimpózium (Budapest, május 27.), mind pedig a Régizene – népzene” konferencia (Paks-Szekszárd, november 5-6-7.) témáival és a szakma legkiválóbb előadóival (utóbbi nemzetközi előadókkal is) sok tanulsággal szolgált minden jelenlévőnek. Kár, hogy a felsőoktatásban, a tanárképzésben működő kollégákat kevéssé érintik meg ezek az események.
    Minkét rendezvényhez a Nemzeti Kulturális Alaptól és a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetétől kaptunk támogatást. Köszönetünket fejezzük ki mindkét támogatónknak az anyagi feltételek biztosításáért.
    Az Oktatási Minisztériumhoz 2004 évre szóló márciusban benyújtott támogatási kérelmünket szeptember második felében bírálták el, s a pénz átutalására december 6-án került sor. Ebből fedeztük működési költségeinket. Könnyen belátható, hogy nehéz gazdasági évet tudunk magunk mögött.
    Szűkös kereteink ellenére is futotta arra, hogy a két rangos országos hangszeres verseny (Nyíregyháza – X. Országos Zeneiskolai Zongoraverseny –április, Szombathely, Országos Koncz János Hegedűverseny – november) legjobb felkészítő tanárai számára jelzés szerű ajándékokat tudtunk juttatni, ezzel is kifejezve a ZETA készségét abban, hogy a szervezet eszmei tagjainak munkáját a maga szerény eszközeivel igyekszik elismerni.
    A vonós tagozat korábbi vezetője, Kertész István tanár úr májusban lemondott tisztéről. A Választmány Ittzés Tamás tanár úrnak, a választmány tagjának adott november elején megbízást az újjászervezésre.
    Az elnöki beszámolót kiegészítette még Ábrahám Mariann tanárnő, a zongoratagozat (EPTA Hungary) és Ernyei László tanár úr, a harmonika tagozat vezetője, részletesebben szólva az általuk vezetett tagozatok elmúlt évi tevékenységéről, ill. jövő évi terveiről.
    A beszámolókat a közgyűlés egyhangúlag elfogadta.
    Ezt követően került sor az új titkár személyének megválasztására a választási forgatókönyv szellemét és betűjét betartva. A közgyűlés egyhangúlag, tartózkodás nélkül szavazta meg Fürth Líviát a titkári funkció ellátására. Mind az ő bemutatására, mind pedig a közgyűlést követő Zenepedagógiai Kerekasztal beszélgetés (résztvevői: Kedves Tamás egyetemi tanár, Duffek Mihály és Kerek Ferenc egyetemi tanár, igazgató, Kovács Brigitta, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola igazgatója és Solymosi Tari Emőke, zenetörténész, főiskolai adjunktus, a Jeunesses Musicale magyarországi szervezetének elnöke – moderátor L.Z.) ismertetésére következő lapszámunkban kerül sor.
Laczó Zoltán