„Azért vagyunk itt e világban, hogy valahol otthon legyünk benne”

— valljuk Tamási Áronnal,

s hisszük hogy Kedves Debrecenből Elszármazottak,  - újra otthon vannak.


Ezekkel a szavakkal köszöntöttük, 2004.október 15-én 19 órakor a Kodály Zoltán Zeneművészeti SZKI Kodály termében az „Elszármazott zeneszerzőket” Dobos Kálmánt, Jeney Zoltánt, Kocsár Miklóst, Litván Gábort és Pongrácz Zoltánt.

„Debrecen nem a hatóságok által nyilvántartott szülővárosom, de annak tekintem,- a forró nyarak, a süvítő, hideg szelek városát - lelki szellemi életem szempontjából. Itt nyílt meg előttem a zene világa és ebben az épületben részesültem 1946-49 között a zenei pályámat megalapozó rendkívül színvonalas oktatásban. Az akkor, városi Zenedének nevezett intézményben, emlékezetes, személyre szabott, zongora órákban volt részem P. Nagy Ilona vezetésével. Később a Zenede igazgatójának, Galánffy Lajosnak a keze alá kerültem, aki növendékeiben a jövő zongoraművészeit látta és ennek megfelelően igen szigorúan formálta egyéniségünket. E két nagyszerű tanárnak köszönhetem évtizedekig tartó előadói pályámat. A zeneszerzői ambíciók is ebben az időszakban nyiladoztak. Szabó Emil tanár úr az egykori Kodály Növendék, türelemmel és nagy hozzáértéssel csiszolta tanítványa megnyilatkozásait. Imponáló tudásával nem telepedett rám, a kis kezdőre, hanem segített megtalálni a saját hangomat. Neki köszönhetem a zeneszerzéshez szükséges elméleti megalapozást és az örömet, hogy ennek a teremnek a pódiumán elhangozhatott egyike az első zongoradarabjaimnak, Így ott van Debrecen neve a zene pályám elején és vége táján is, keretezve zenével átszőtt életem évtizedeit.
Köszönet Debrecenért és köszönet Debrecennek !”
Dobos Kálmán


Dobos Kálmán sorai mindent elárulnak a koncert célját tekintve.
A gyönyörűen megfogalmazott sorok, tisztelegnek a muzsika és az őt szárnyra bocsátó intézmény, és a város zenei élete előtt.
A Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola, szeretettel hívta és fogadta a kortárs magyar zene nagy alakjait, az egykori tanítványokat, tanárt a zeneszerzőket, akiknek így vagy úgy életük jelentős része kötődik az iskolához, a városhoz.
Dobos Kálmán zeneszerző, zongoraművész, számos kitüntetés tulajdonosa, világot bejárt zenetudós, aki mindenhol nagyszerű képviselője a magyar zenének,  Jeney Zoltán Pongrácz Zoltán, Farkas Ferenc tanítványa az Új Zenei Stúdió megalapítója S. Cecilia és Columbiai egyetem professzora Kossuth díjas zeneszerzőnk, iskolánk volt növendéke,
Kocsár Miklós Kossuth díjas zeneszerző, karmester, Keuler Jenő zeneszerző, iskolánk volt igazgatója, modernzene-ismeret, a zenei interpretáció, hangtani alapismeret tanára,  Litván Gábor karmester, zeneszerző a Csokonai Színház munkatársa, Pongrácz Zoltán zeneszerző, intézményünk egykori tanára, Kodály tanítvány, az elektronikus és konkrét zene a multimédia első magyarországi nemzetközileg is elismert mestere. Természetesen nem a teljesség igényével, de felvillantottunk kortárs zeneszerzőink munkásságából.
Tudjuk, hogy Önök Kedves Debrecenből elszármazottak, újra itthon vannak.
Talán igazán el sem mentek, hiszen munkásságuk, művészetük, itt él velünk, minden nap.
Kottában és könyvben, hangfelvételben és hangszerekben, a fülekben, az ujjakban és a- lelkekben.
„ A víz szalad, a kő marad” - mondja költő.
    A kő, amely keményen összetartó egész, szilárd és súlyos és amely oly biztos is.
A kőszilárdságú súlyos és biztos hit, mely megteremtette az akaratot, amelyből elődintézményünk, a Debreceni Zenede, 1862-ben (vagyis a Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola) megszületett, - útravalóul adva az utódoknak, az „. ..oktatás nyelve, pedig legyen magyar, s a magyar zenére kiváló gond fordítassék…!”.
Elhivatott, tevékeny igazgatók, tanárok, művészek, tehetséges növendékek egész sora gazdagította, építette, munkájával a kisugárzó erővel bíró debreceni zenekultúrát, amelyhez, így vagy úgy Önök is – elszármazottak, eltéphetetlen szálakkal kötődnek.
A magyar zene, a magyar zeneoktatás előtt is tisztelgünk – amikor ünnepeljük, szerette vendégeinket.
Hisz építőköveivé váltak annak, s hisszük, hogy ebben a város Debrecen, - s a Mester a művész és nemzetnevelő Kodály Zoltán – nevét egyedülálló módon érdemként viselő intézmény is- az iskola – meghatározó tényező.
    A zene, amely itt ma este felcsendül, az Önök nagyszerű alkotásai, s a nagyvilágban elért eredményeik, munkásságuk – mind-mind megjelenik e teremben, hogy hitet tegyen a zeneművészet, a magyar zene, az Alma Máter, s a ”holtig haza Debrecen” –mellett.
   
Elhangzott a koncert köszöntőjeként: a koncert szervezője
P. Stébel Ildikó tollából.

A műsort a Magyar Rádió is közvetítette, a helyi rádiók, TV, számos országos és helyi napilap méltatta a zeneszerzőket, a koncertet.
Az előadás közreműködői maguk a zeneszerzők és Kodály Zoltán zeneművészeti SzKI művésztanára , neves előadóművészek  voltak
Kozma András igazgató köszöntötte az egybe gyűlteket.
Telt ház előtt hangzottak el a kortárs magyar zene kiváló zenedarabjai, ami igen figyelemre méltó, sok zenét tanuló növendék is jelent volt.
Az est támogatói: a Magyar Rádió, Debrecen város Önkormányzata, az Artisjus a Művészeti és Szabadművelődési Alapítvány, A Kodály Zoltán Zeneművészeti SZKI és a Főnix Rendezvénycsarnok.