A bécsi klasszikus szimfónia Magyarországon


Anton Zimmermann C-dúr és Esz-dúr szimfónia, Georg Druschetzky D-dúr és C-dúr szimfónia (Gödöllői Szimfonikus Zenekar. Vezényel: Bali János) — (1 ST Recording)

A Gödöllői Szimfonikus Zenekar (művészeti vezető: Horti Gábor) 1981-ben alakult; az 1990-es évek elején bővült ki a korábbi vonószenekarból szimfonikussá. 
 A környezet inspirációjának (a Gödöllői Kastély) és a művészeti vezetők bölcsességének köszönhetően a Gödöllői Szimfonikus Zenekar olyan repertoárt alakítottak ki, amellyel a szó legnemesebb értelmében elsők (1ST Recording) a világon, de mindenképpen különlegesen érdekes repertoárral rendelkeznek (K. D von Dittersdorf, Csermák Antal, A. Zimmermann és G. Druschetzky művei). 
 A most közreadott CD-n szereplő mind a négy mű valószínűleg Pozsonyban keletkezett, nyomtatásban még nem jelent meg. Anton Zimmermann (1741-1781) egy sziléziai német falúban született. Németországi és angliai munkálkodás után 1770 körül Pozsonyba költözött; 1775-ben Batthyány József hercegprímás udvari komponistája lett. Bécsben halt meg a dóm kinevezett orgonistájaként. Georg Druschetzky (1745-1819) Nyugat-Csehországban született. Németországi és ausztriai zenei megbízások után 1786-ban elfogadta Grassalkovich Antal meghívását és belépett a herceg pozsonyi zenekarába. 1791-ben Batthyány József hercegprímás zenésze lett előbb Pozsonyban, majd 1794-95-től Pesten. 1800 körül József nádor alkalmazásába állt, 1813-ban elnyerte a „Musikdirektor” címet.  Pesten hunyt el.
 Mindkét szerző gazdag – felfedezésre váró életművet hagyott hátra. Szimfóniáik meghallgatása után mindkét mesterről elmondható, hogy anyanyelvi szinten beszélték Haydn „nyelvét”. Nem véletlen, hogy Zimmermann lemezen is szereplő C-dúr szimfóniáját egyes források Haydn-ként jelölték meg.  Druschetzky jó mesterember, Zimmermann ezen felül még ihletett költő is. Különösen szép zene Zimmermann Esz-dúr szimfóniájának Andante tétele és a pompás a 4. Tétel is. 
 A Gödöllői Szimfonikus Zenekar kiválóan tolmácsolja a műveket, amelyben biztos, hogy nagy érdeme van Bali János karmesternek; tempói jók, szólamvezetése tiszta. Nagyszerűen érzi ezt a stílust (őt eddig elsősorban a reneszánsz és a barokk zene értő tolmácsolójaként ismertem). Már első hallásra feltűnik a zenekar arányos és tiszta hangzása, a művek alapos ismerete és az is, hogy kiválóan képzett muzsikusok alkotják a testületet. Példaként említem Zimmermann Esz-dúr szimfóniájának I. és IV. tételében a kürtök virtuóz játékát és C-dúr szimfóniájának II. tételében zeneileg és technikailag tökéletesen megoldott basszusokat. Jó munkát végzett rendezőként és hangmérnökként Dobos László (dó-lá stúdió)
 Őszintén remélem, hogy hazai zenekaraink – ezt a felvételt megismerve sűrűn elkérik majd a CD-n hallható szimfóniák partitúráit a hazai szimfonikus zenekari repertoár színesítése, gazdagítása céljából. Különösen ajánlható ez a program a professzionális muzsikusokat nevelő tanintézeteknek, hogy az ifjú muzsikusok még tanulmányaik idején megismerhessék a Haydn-Mozart-Beethoven idejében alkotó „kismesterek” felfedezésével és előadásával járó örömet a gödöllői példa nyomán.

 Zelinka Tamás