Új hanglemezekről

LAJTHA LÁSZLÓ: Vonóstriók

Szerenád, Op. 9 (1. Marcia, 2. Canzonetta, 3. Fox-trott, 4. Scherzo, 5. Dialogue, 6. Marcia) és Erdélyi esték, Op. 41 (I. Tavaszi este, II. Nyári este, III. Őszi este, IV. Téli este)

Közreműködnek:Rásonyi Leila – hegedű, Kolozsvári László – mélyhegedű és Kiss Domonkos Judit – gordonka (a Lajtha vonósnégyes tagjai)

 A Hungaroton Classic az elmúlt években 9 olyan CD-t jelentetett meg, amelyen Lajtha László (1892-1963) művei hallhatók. A korongok közül 6 szerzői CD volt, három korongon Weiner Leó/Ránki György, Dohnányi Ernő és Liszt 1-1 műve szerepelt. 
 Lajtha László életművében hármas program érvényesült egyidejűleg: a zeneszerzői, a népzenekutatói és a zenepedagógiai tevékenység. Mint népzenekutató az egyik legfontosabb és legaktívabb tudósa volt az 1945 utáni magyar zenei életnek. Pedagógiai munkássága a Nemzeti Zenedében valósult meg: öt évtizeden át a legkülönfélébb zeneelméleti és zenei tárgyakat (pl. zeneszerzés, zeneesztétika, magyar zenetörténet, kamarazene, stb. ) tanította. Tanítványai közül a magyar zenei élet kiválósága, vezető egyénisége lett többek között Ferencsik János és Tátrai Vilmos. Mindkét művész elévülhetetlen érdemeket szerzett Lajtha műveinek megismertetéséért itthon és külföldön egyaránt. 
 Lajtha László, mint zeneszerző a 20-as években kialakított „franciás-magyaros” stílusába zárkózva következetesen járta a pályáját. Életművének gerincét kamaraművek alkotják.
 Breuer János zenetörténész szerint (Fejezetek Lajtha Lászlóról) „a Szerenád címadás kétféle olvasatban is jogosult. Egyrészt műfaj, abban az értelemben, ahogyan Mozart választja el a szimfóniákat a szerenádoktól – a tételek számát-formarendjét tekintve is. Másrészt a trió „kis éji zene”, atmoszférateremtő programcímei, képszerű tételei azt a szerenádot jelenítik meg, amelyeket egykor volt falusi-kisvárosi szerelmes ifj’ urak adtak.”
 Lajtha László atmoszférateremtő címekkel látja el az Erdélyi esték c. trió tételeit is:
 „I. Tavaszi este vagy kora hold és kökörcsines hegyi rétek;
 II. Nyári este vagy a Végtelen melankóliája;
 III. Őszi este vagy árnyak és csupasz fák;
 IV. Téli este vagy szánút a ködben.” 
 A mű programja tehát az évszakok változását festik le a Székelyföld hegyein s mezőin. Breuer János szavai szerint „négy notturno, ha tetszik - változatok az est, az éj szinte megfoghatatlan, illékony hangulatára”.
 A Lajtha vonósnégyes tagjai ihletetten játsszák névadójuk költői szépségű muzsikáját. Tehetségükkel életre keltik a gondosan megrajzolt partitúrák minden szépségét, finomságát, ötletességet és líráját.
 A felvétel 1996-ban a Magyar Rádió stúdiójában készült. A korong ismertetője (Kaisinger Rita munkája) méltó a hangszeres művészek előadásához.

Hungaroton Classic HCD 31979
(Magyar Millennium 2000 sorozat)

Zelinka Tamás