Énekelj velünk!

 

Kóruséneklés a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Zenei Gyűjteményének programjában

 

 

„Szebb, ha ketten összedalolnak, majd mind többen, százan, ezren…”   idéztük a Ringató foglalkozásvezető kolleganőimmel magunk számára is Kodály Zoltánt, amikor megszületett az elhatározás: legyen kórus!

 

A Ringató mára már országos zenei nevelési programmá szélesedett.

Ezt szoktuk elmondani bemutatkozásként röviden: várjuk a foglalkozásainkra akár a néhány hónapos gyerekeket is, és minden olyan anyukát, apukát, nagyszülőt, aki szívesen énekel, játszik együtt a kicsinyekkel, oldott, szeretetteli légkörben. Aki maga is úgy érzi, fontos az, hogy a művészet eszközeivel neveljünk, aki szívesen énekel, bővíti a dalkincsét, vagy éppen önmaga bátortalan az éneklésben, és segítségre, vagy az énekléssel kapcsolatban kialakult gátlásainak feloldására vágyik  egy  közösségben.

 

Tehát a célok között az is szerepel, hogy a felnőttek megérezzék: együtt énekelni jó.

 

Nos, a heti rendszerességgel tartott foglalkozások évek óta sikeresnek bizonyulnak Budapesten és vidéken egyaránt. A foglalkozásvezető kolleganőim gyakran számolnak be arról, hogy  az anyukák nem csak a kisgyermekes énekes-játékos foglalkozásra jönnének szívesen, hanem kóruséneklésre is. Egészen pontosan azt szeretnék, hogy alakítsunk nőikart.

 Évek óta mondogatják. Miért is ne…? Olyan jó lenne - gondoltuk mindig a kolleganőimmel, de valóra csak most vált, amikor a Szabó Ervin Könyvtár Zenei Gyűjteményének munkatársai is bátorítottak bennünket, sőt helyet adtak nekünk.  És megalakult az anyukák kórusa.

 

Most divatos közhellyel mondhatnám: „…ilyen egyszerű…” .

 

Valóban az?  Talán a felületes szemlélő így válaszol, igen…

Aki jobban a dolgok mélyére szeretne nézni, esetleg megkérdezi a mamákat, miért jönnek el, mi az, ami miatt megszervezik, hogy a kisgyerekükre vigyázzon valaki, (hiszen amíg a Ringatókra gyerekekkel együtt érkeznek, a kóruséneklésre nem hozzák a kicsiket) mi az, ami miatt a pénteki csúcsforgalomban átkelnek a városon, beverekszik magukat a belvárosba?

Én megkérdeztem, sok mindent felsoroltak. Érdekes, tanulságos, megható…

Egyet biztosan mondhatok: nem igaz, hogy nem szeretnek énekelni az emberek. Nem igaz, hogy nem kellenek az énekórák az iskolába, hogy nem kell a karének, de az fontos, hogy jó tanítók legyenek, „…hogy ne gyötrelem, hanem gyönyörűség legyen a tanulóknak…” jutnak eszembe ismét Kodály szavai.

 

A tanítók...igen, a „mestereken” nagyon sok minden múlik.

 

A kolleganőimmel hétről-hétre Ringató foglalkozásokat tartunk országszerte. Ott ülünk a szőnyegen, énekelünk, játszunk a kisgyermekes családokkal. Nincs gépzene, csak az emberi hang, élő hangszerjáték, értékes dalanyag. Nincsenek bábok, nincsenek színes játékok, nincsenek tárgyi eszközeink, csak magunk vagyunk, önmagunkból fakadó eszközökkel.

Éneklő közösségeket alakítunk, kisgyermekes családokat gyűjtünk maguk köré. Sok munkával, őszinte elhivatottsággal, szeretettel, alázattal. Aki ezt csinálja, jól tudja: nem „ilyen egyszerű…”

De sikerül a meggyőzés, egyre többen csatlakoznak hozzánk.

Énekelnek a szülők otthon is a kisbabáknak, felelevenednek az ölbeli játékok, sokan hangszert vesznek a kezükbe életükben először, felnőttként.  …és az anyukák nőikart szeretnének...

Megint Kodály jut eszembe: mikor kezdődik a kisgyermek zenei nevelése? Azt hiszem, sokan tudják, mire gondolok.

 

 

 „Énekelj velünk!” – hívunk mindenkit, aki szívesen énekel.

 

 

Harmadszor találkozunk novemberben. A létszám az első alkalommal sem volt kevés, de ugrásszerűen gyarapodni látszik. Legutóbb talán már negyvennél is többen voltunk. Másfél óra éneklés, öröm, kikapcsolódás, feloldódás. Szeretik, látom rajtuk, de elmondják, megírják. Öröm nekem is, öröm mindannyiunknak.

 

A Zenei Gyűjtemény igazi otthon számunkra, nagyon sok segítséget kapunk a könyvtár dolgozóitól. Az igazi együttműködés, hogy gyakran ők is beülnek valamelyik szólamba.

 

Minden hónapban egyszer jön össze az anyukák kórusa. Folyamatosan lehet csatlakozni hozzánk, „felvételi meghallgatás” nincs, részvételi díj, belépő nincs.

Két-háromszólamú egyneműkari műveket énekelünk. Ha valaki nem biztos a kottaolvasásban, az sem baj, mindig megoldódik ez is valahogy, csak gyertek, énekeljetek velünk!

 

 

Gállné Gróh Ilona énektanár

Ringató programvezető

www.ringato.hu